Historia Mini Lotto

Mini Lotto nie jest może tak dobrze znane jak jego większy brat, polskie Lotto, lecz tak naprawdę istnieje od marca 1976 roku. Nosiło ono wtedy nazwę Express Lotek. Express Lotek przeszedł przez te wszystkie lata wiele zmian. Początkowo losowanie odbywało się raz w miesiącu, w środę. Jednak od sierpnia 1976 roku zaczęto przeprowadzać losowania raz w tygodniu, w każdą środę, aby gracze nie musieli tak długo czekać na wygraną. W styczniu 1995 roku wprowadzono losowania co sobotę.

W 1998 roku nastąpiła dwuletnia przerwa w losowaniach aż do sierpnia 2000 roku. W październiku 2008 roku zwiększono częstotliwość losowań do trzech razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty. W 2009 roku nazwa gry została zmieniona na Mini Lotto.

W kwietniu 2014 roku znów wzrosła liczba losowań, do sześciu w tygodniu – od poniedziałku do soboty. W grudniu 2015 roku gra przybrała obecną formę z losowaniami odbywającymi się siedem razy w tygodniu.

Gra Mini Lotto jest prowadzona przez Totalizator Sportowy, przedsiębiorstwo zarządzające wszystkimi polskimi loteriami od 1956 roku, w którym to zostało założone jako podmiot państwowy. Od 1994 roku loterie przekazały ponad 12 mld zł na dofinansowanie sportu, a od 2003 roku ponad 2,3 mld zł na projekty związane z kulturą i dziedzictwem narodowym.